Skóra dziecka i jej problemy

skora1Ciało noworodka jest bardzo wrażliwe. Miną miesiące, nim jego skóra stanie się odporniejsza na działanie słońca czy zmiany temperatury. Zwykle następuje to, gdy dziecko skończy rok. Do tego czasu maluch może mieć niegroźne problemy.

Trądzik

W organizmie dziecka jeszcze przez kilka tygodni po narodzinach znajdują się hormony matki. Stymulują gruczoły potowe dziecka i wywołują trądzik, podobnie jak u nastolatków w okresie dojrzewania. Czerwone krostki mogą się pojawiać na całym ciele, są jednak nieszkodliwe i znikają po trzech tygodniach.
Rada: Smarować krostki mlekiem matki. Nie należy ich wyciskać ani pocierać płynami antytrądzikowymi.
Rumień

Pod pachami, za uszkami, na pupie i w pachwinach na skórze dziecka brakuje powietrza. Ciepłe i wilgotne środowisko stwarza warunki do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego często skóra w tym miejscach jest narażona na infekcje. Rumień wyprzeniowy objawia się zaczerwienieniem naskórka i zazwyczaj szybko znika.
Rada: Często wystawiać pupę maluszka na działanie świeżego powietrza. Jeśli rumień już wystąpił, można zastosować maść z nagietka albo Sudocrem. Jeżeli na podrażnionej skórze pojawią się pęcherze albo kropkowaty trądzik, należy skonsultować się z lekarzem.

Białawe ziarenka

Wyglądają jak wągry i zwykle pojawiaj ą się pomiędzy trzecim a szóstym tygodniem życia, kiedy zaczynają pracować gruczoły łojowe niemowlęcia.
Rada: Nie należy ich dotykać ani wyciskać, po kilku tygodniach same znikną. 80 do 90 procent noworodków miewa takie białe grudki również na języku.

Łuszcząca się skóra

Od drugiego dnia życia skóra wielu noworodków złuszcza się i może to trwać do dwóch tygodni. Jest normalną reakcją na zmianę otoczenia, wód płodowych na powietrze.Rada: Nie trzeba stosować żadnych dodatkowych zabiegów.

Zaczerwienienia wokół oczu

Kanaliki łzowe u niemowląt są bardzo wąskie i nie potrafią utrzymać wiele wilgoci. Dlatego oczy łzawią, co z kolei podrażnia skórę wokół nich.
Rada: Należy przecierać oczka dziecka gazikiem nasączonym esencją herbacianą (od zewnętrznego kącika do wewnątrz). Napar z rumianku może wysuszać skórę.