Witamina A

watrobkaPodobno witamina A jest bardzo ważna w diecie dziecka. Dlaczego i jakie produkty powinno ono jadać? Witamina A jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i wzrostu, uczestniczy w procesach widzenia, zapobiega nowotworom.

Jeżeli jest jej w organizmie zbyt mało, może dojść do zaburzeń widzenia o zmierzchu, stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz nadmiernego rogowacenia skóry. Witamina A występuje w dwóch formach: retinolu (znajduje się on głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego: w wątróbce, rybach, jajach, tłustych produktach mlecznych, np. w maśle) oraz w postaci beta-karotenu.

Beta-karoten jest prowitaminą witaminy A, co oznacza, że dostarczony z pokarmem ulega przekształceniu w wątrobie właśnie w witaminę A. Znajduje się głównie w warzywach i owocach o pomarańczowym lub ciemnozielonym zabarwieniu: w marchwi, dyni, pomidorach, papryce, morelach, szpinaku. Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc aby organizm dobrze ją wchłonął, dziecko musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość tłuszczów w codziennym jadłospisie.