Niemowle w górach

sniegCzy z półrocznym dzieckiem można wybrać się na zimowy urlop? Oczywiście, jeśli dobrze się do niego przygotujesz!

Narodziny dzieci nie oznaczają kresu zimowych eskapad w góry. Pediatrzy nie zakazują takich wyjazdów nawet z 6-miesięcznymi dziećmi. Przeciwnie! Nigdzie indziej powietrze nie jest tak czyste, a śnieg tak biały jak w górach. Zmiana klimatu służy dzieciom (i niemowlętom, i kilkulatkom), zwłaszcza tym mieszkającym w zadymionych miastach.

Warto jechać w góry poza feriami, bo wtedy jest tam luźno. o ile oczywiście nie masz dziecka, które w tym czasie musi chodzić do szkoły.

Dla kilkumiesięcznego malca bardzo ważna jest regularność posiłków i drzemek. Każdy wyjazd zaburza domowy rytm dnia, dlatego maluch może na te zmiany zareagować nerwowością, płaczliwością, a nawet wzrostem temperatury ciała. Nie trzeba się tym szczególnie denerwować, bo dziecko po 2-3 dniach przyzwyczai się do nowego miejsca.

Przed wyjazdem warto jednak zasięgnąć rady pediatry, jak postąpić, jeśli niemowlak zachoruje. Gdyby się okazało, że zalecenia specjalisty nie wystarczą (dziecko gorączkuje dłużej niż dzień lub dwa), zgłoś się na miejscu do lekarza.

NA SPACERZE
Na pewno będziecie spędzać dużo czasu na dworze. Dla niemowlęcia optymalny czas spaceru to 3-4 godziny. Zadbaj 0 to, by dziecko nie tylko nie zmarzło, ale i się nie przegrzało. Najlepszym wyjściem jest ubranie go w nieprzemakalny, oddychający kombinezon jednoczęściowy. Pamiętaj, że pogoda w górach bywa zmienna, dlatego dobrze mieć przy sobie zapasowy kocyk, którym otulimy malucha, gdyby zaczęło wiać.

Przed wyruszeniem na wyprawę koniecznie posmaruj buzię malca kremem, przeznaczonym do ochrony przed niskimi temperaturami (nie zawiera wody)
i  mocnego górskiego słońca, czyli z filtrem. Dziecko, które jeszcze nie chodzi, ale już samodzielnie siedzi, najlepiej zabierać na spacer w nosidle lub w saneczkach (kółka wózków nie sprawdzają się na śniegu). Dobre nosidło ma lekki stelaż (aluminiowy), pas biodrowy i piersiowy (dla wygody dźwigającego) oraz daszek i osłony z nieprzemakającego materiału po bokach, które chronią maluszka przed wiatrem i śniegiem.

Dzieci karmione piersią mogą jeść nawet w czasie spaceru (żeby się nie zaziębić, wejdź do samochodu lub kawiarni). Jeśli malec je już kaszki lub zupki ze słoiczków, powinnaś podgrzać je przed wyjściem i włożyć do termosu. Pamiętaj też o zabraniu dodatkowych pieluch i wilgotnych chusteczek pielęgnacyjnych (nigdy nie przewijaj malca na dworze!). Przed założeniem pieluszki staranniej niż zwykle wysmaruj pupkę dziecka kremem – zapobiegnie odparzeniom, gdybyś z jakiegoś powodu nie mogła go przewinąć przez dłuższy czas.