Uwaga na plecy gdy jesteś w ciąży

Przez kilka miesięcy ciąży musisz dźwigać przed sobą spory ciężar. Twój kręgosłup nie zawsze daje sobie radę z takim obciążeniem. Częsty odpoczynek w pozycji leżącej przynosi ulgę. Jednak pracując zawodowo, nie możesz pozwolić sobie na taki relaks w ciągu dnia.
To prawdopodobnie sprawia, że po powrocie do domu czujesz się bardzo zmęczona.
Dyskomfort spowodowany bólem pleców i spuchniętymi kończynami może być szczególnie dokuczliwy w trzecim trymestrze ciąży. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie, pod wpływem wzrastającego obciążenia, środek ciężkości twojego ciała przesuwa się do przodu, a kręgosłup mocniej wygina się w odcinku lędźwiowym (czyli w dolnej części pleców). Aby to zrównoważyć, odchylasz barki do tyłu. To sprawia, że kręgosłup i napięte mięśnie bolą.

Aby zmniejszyć te dolegliwości, pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim postaraj się nie przybrać zbyt dużo na wadze. Każdy dodatkowy kilogram oznacza zwiększenie nacisku na kręgosłup o 8 kg (5-kilogramowa nadwaga oznacza że twój kręgosłup musi dźwigać dodatkowe 40 kg!).

Gdy chcesz podnieść coś ciężkiego, nie schylaj się, lecz stań w lekkim rozkroku, wyprostuj plecy i dopiero wtedy kucnij, uginając nogi. Pamiętaj, aby używać raczej mięśni ramion i nóg niż pleców. Nie noś ciężarów (maksymalnie 10 kg) i staraj się rozkładać je równomiernie, tzn. trzymaj je w dwóch rękach. Wkładając skarpetki czy buty, nie schylaj się – rób to, siedząc na krześle.

Po powrocie z pracy i w wolne dni dużo odpoczywaj na dosyć twardym materacu. Gdy układasz się na boku, włóż między kolana dużą poduszkę. Taka pozycja umożliwia odciążenie i rozluźnienie dolnego odcinka pleców.

Niezależnie od tego, czy pracujesz za biurkiem, czy stoisz za ladą, przestrzegając paru prostych zasad możesz sprawić, że wykonywana praca będzie mniej cię męczyła.

•    Gdy musisz przez kilka godzin dziennie siedzieć, trzymaj plecy prosto, dosuwając ich dolną część do oparcia. Nie skręcaj tułowia i nie podpieraj głowy.

•    Siedząc, nie zakładaj nogi na nogę – to utrudnia krążenie krwi i powoduje nadmierne wygięcie się miednicy w przód.

•    Unikaj długiego stania (będzie to trudne, jeżeli jesteś np. nauczycielką lub pracujesz w sklepie). Ale kiedy tylko masz okazję, usiądź chociaż na chwilę.

•    Gdy musisz stać, trzymaj plecy prosto. Rozluźnij ramiona, stopy lekko rozstaw. Nie przenoś ciężaru ciała na jedną nogę ani nie wypinaj pośladków.

•    W ciąży nie powinnaś chodzić w butach na wysokich obcasach (zwłaszcza do pracy, w której spędzasz kilka godzin). Takie obuwie powoduje napięcie mięśni łydek i bolesne skurcze. Obcas powinien być szeroki, stabilny, o wysokości do 5 cm.

Dlaczego bolą plecy:

■    Pod wpływem hormonów rozluźniają się więzadła i mięśnie, co osłabia kręgosłup.

■    Pogłębiają się naturaine krzywizny kręgosłupa, powodując jego nadmierne napięcie.

■    Rosnący brzuch sprawia, źe środek ciężkości ciała przesuwa się ku przodowi, więc kręgosłup nadmiernie się wygina. Ramiona i barki odchylają się do tyłu. Łatwiej jest ci wtedy chodzić, ale po dłuższym poczujesz ból krzyża.

■    Macica może uciskać nerw kulszowy, co wywołuje dotkliwy ból promieniujący aż do pośladków i jednej z nóg.

■    Biust (powiększający się pod wpływem hormonów) obciąża kręgosłup piersiowy, wywołując napięcie mięśniowe między łopatkami j i w odcinku szyjnym.    I

■    Słabną mięśnie brzucha I (rozciągają się, aby mógł m rosnąć), które tworzyły I pancerz dla kręgosłupa.