Rodzaje alergii

chlopakTa choroba może przybierać różne postaci. Warto wiedzieć, jak pomóc dziecku, gdy mimo profilaktyki uczulenie się pojawi.

Z reguły objawy alergii pojawiają się już w we wczesnym dzieciństwie. Jeśli zauważysz u dziecka jeden z poniższych objawów, zgłoś się z malcem do alergologa.

•    Reakcje skórne: nadmierna suchość i swędzenie skóry, pokrzywka (obrzęk i zaczerwienienie), atopowe zapalenie skóry (zaczerwienione łuszczące się zmiany), grudzik uczuleniowy (drobne krosteczki), inne swędzące zmiany.

•    Reakcje układu oddechowego: długo utrzymujący się katar lub stale zatkany nos, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, duszności, obrzęk krtani.

•    Objawy żołądkowo-jelitowe: kolka i bóle brzucha, ulewanie, wymioty, brak apetytu, nieprawidłowe stolce (biegunki, zaparcia), nudności, nieprawidłowy (zbyt mały) przyrost masy ciała.

•    Nawracające zapalenia: uszu oraz spojówek oczu.

•    Reakcje neurologiczne: rozdrażnienie, trudności z koncentracją, nadmierna ruchliwość, kłopoty ze snem, bóle głowy. Uwaga! Jeżeli zauważysz, że po zjedzeniu jakiegoś pokarmu lub ugryzieniu przez owada twój maluszek ma problemy z oddychaniem i puchnie – natychmiast wezwij pogotowie. Wywołany alergią wstrząs anafilaktyczny wywołuje tak poważne objawy, że nie obędzie się bez pomocy lekarza.