Jak walczyć z alergią?

piesalergiaAlergię trzeba traktować poważnie. Jednak nie wpadaj w panikę, jeśli okaże się, że twój malec na nią choruje! Możesz dużo zrobić, by zapobiec jej rozwojowi. Poza tym, dziś alergie leczy się skutecznie. Ryzyko wystąpienia
alergii można i warto minimalizować jeszcze przed narodzinami maleństwa, a także w pierwszych miesiącach jego życia.

Jeśli sama jesteś alergiczką albo na alergię cierpi też twój mąż, zaplanujcie narodziny dziecka na okres od listopada do stycznia. Wtedy w powietrzu unosi się najmniej pyłków i roztoczy. Zrezygnujcie z palenia papierosów i przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Ty unikaj kontaktu z silnymi alergenami – zrezygnuj np. z mleka i jego przetworów.
Przygotujcie też odpowiednio kącik dla malca, jeszcze nim pojawi się na świecie. Pokoik powinien być słoneczny, suchy z jak najmniejszą liczbą sprzętów.
Do łóżeczka kupcie materacyk z gąbki lub pianki poliuretanowej (a nie z trawy morskiej) i odpowiednią pościel (nie z pierza).
Nie odkurzaj sama mieszkania i często je wietrz.

Kiedy maluszek przyjdzie już na świat jak najdłużej karm go piersią. Według alergologów, karmienie wyłącznie piersią przez co najmniej pierwsze pół roku życia dziecka jest najlepszą „polisą antyalergiczną”. Im później zetknie się z alergenami zawartymi w pożywieniu, tym mniejsze ryzyko alergii.

Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja malucha. Na początku kąp go w przegotowanej wodzie, najlepiej z dodatkiem krochmalu zrobionego w domu z mąki ziemniaczanej.

Z kosmetyków wybierz te, które są niezbędne, np. Linomag do pupy czy Sudocrem (a nie perfumowane preparaty!). Im mniej kosmetyków – tym lepiej. Do prania ubranek dziecka wybieraj proszki hipoalergiczne (np. Jelp, Lovela) albo płatki mydlane. Ciuszki malucha powinny być wykonane ze stuprocentowej bawełny (zwłaszcza te przylegające do ciała).

Jeśli twoje dziecko mimo takiej troski ma problemy ze skórą, musisz zmienić sposób jej pielęgnacji. Przede wszystkim kąp dziecko rzadziej i w chłodniejszej wodzie (32-34°C, by nie wysuszać skóry i nie pozbawiać jej naturalnej warstwy ochronnej. Dodawaj wspomniany krochmal, preparat Balneum Hermal albo Oilatum. Na zmiany skórne możesz stosować okłady ze ślazu. Swędzące czy pękające miejsca smaruj kilka razy dziennie maścią z witaminą A lub preparatem poleconym przez lekarza.