Jak poznać alergen?

pokarmKiedy lekarze chcą dowiedzieć się, na co maluch ma alergię, zlecają wykonanie testów. Jeśli dziecko choruje na astmę lub katar sienny, przyczyną których jest najczęściej alergia wziewna – wystarczą testy skórne (robi się je już przedszkolakom). Lekarz umieszcza parę kropli alergenu na przedramieniu lub plecach dziecka i leciutko nakłuwa naskórek.
W wyniku tego mogą w ciągu kilku minut pojawić się bąble, zaczerwienienia i świąd skóry. Oznacza to, że wynik testu jest dodatni, co świadczy o alergii.
Jeżeli zaś maluszek nie ma jeszcze trzech lat, cierpi na alergię całoroczną (np. na roztocza), silną atopię, pokrzywkę lub przyjmuje leki, które mogłyby zakłócać wynik badania, przeprowadza się testy z krwi. Lekarz sprawdza wtedy liczbę specyficznych białych krwinek lub przeciwciał IgE. Podwyższony wynik oznacza alergię. Mierząc stężenie przeciwciał, może także określić stopień nasilenia alergii.

JAK LECZYĆ?
Część alergii leczy się unikając kontaktu z substancją drażniącą. Gdy jednak malec uczulony jest na pyłki drzew, traw, chwastów lub roztocza, w sezonie kwitnienia nie sposób ochronić go przed zetknięciem się z alergenem, w takiej sytuacji specjaliści stosują immunoterapię, czyli odczulanie.
Taką kurację można zacząć, kiedy dziecko skończy 5. rok życia. Leczenie trwa zazwyczaj od 3 do 5 lat. Metoda ta polega na wstrzykiwaniu pod skórę alergenu. W jakich ilościach i jak często – to ustala lekarz dla każdego małego pacjenta indywidualnie.
Ostatnio też pojawiły się preparaty podawane do nosa.
Są równie skuteczne jak zastrzyki, a nie wymagają ciągłego kłucia malucha. Nieco gorszy efekt osiąga się stosując preparaty doustne, ale podawanie ich jest najmniej kłopotliwe.

ABY ZAPOBIEC ALERGII: karm niemowlę piersią przez co najmniej pół roku, jeśli to niemożliwe, podawaj mu mieszanki hipoaiergiczne z oznaczeniem HA, nie wprowadzaj za szybko do diety malca produktów stałych, z rozszerzaniem diety o mieko i jego przetwory oraz zwykle pieczywo poczekaj do pierwszych urodzin.

Czasem malec ma podwyższony poziom przeciwciał IgE, choć wcale nie ma alergii. Przeciwciała te są bowiem wyspecjalizowane również do walki z pasożytami, które żyją w przewodzie pokarmowym. Wywołują wtedy objawy podobne do alergii. Badanie kału wykluczy alergię i pozwoli szybko wyleczyć dziecko.

GLISTNICA
Objawia się bólami brzucha, wymiotami, biegunką lub zaparcia-mi, wysypkami, świądem skóry, uporczywym kaszlem.

OWSICA
Jednym z objawów mogą być: bóle brzucha, luźne stolce, stany zapalne skóry spowodowane drapaniem.

LAMBLIOZA
Jednym z objawów są bóle brzucha, wzdęcia, nawracające biegunki, reakcje uczuleniowe z różnego rodzaju wysypką.