Jak dziecko wydostaje się na świat

ÓSMY MIESIĄC Maluszek powoli przygotowuje się do porodu i, zgodnie z grawitacją, ustawia się główką w dół – jest to tzw. położenie podłużne główkowe.

DZIEWIĄTY MIESIĄC Już na kilka tygodni przed narodzinami dziecko wchodzi główką w miednicę, ale niekiedy jednak dzieje się to dopiero w dniu porodu, w ten sposób ustawia się 96 procent dzieci. Kiedy zaczynają się skurcze porodowe, malec jest spokojny, czasem nawet śpi. Gdy jednak przybierają na sile, a szyjka zaczyna się rozwierać, rośnie ciśnienie w macicy. wtedy dziecko przyciąga do siebie kończyny, a brodę przyciska do klatki piersiowej. Odwraca się też bokiem, by wpasować się główką w kanał rodny. W trakcie drogi na świat malec musi wykonać kilka zwrotów i parokrotnie  zmienić swoje ułożenie.

ROZWARCIE NA 5 CM
Skurcze przybierają na sile. Pod ich wpływem maluch zaczyna przeciskać się przez kanał miednicy. Główkę ma wciąż przyciśniętą do klatki piersiowej. Taka pozycja sprawia, że przechodzi przez otwór najmniejszym obwodem główki. Pokonanie kanału rodnego ułatwia też budowa czaszki malca. Jej kości nie są zrośnięte i nie są całkowicie skostniałe, dlatego częściowo nachodzą na siebie, dzięki czemu jeszcze bardziej zmniejsza się obwód główki dziecka. Ten czas nie jest łatwym okresem dla malucha: nagle zaczyna być ściskany, a duża siła przepycha go do przodu.

PEŁNE ROZWARCIE I SKURCZE PARTE
Kiedy szyjka macicy zacznie się rozwierać, położna może wyczuć ciemiączko dziecka. Przy pełnym rozwarciu szyjki macicy (10 cm) główka powoli zstępuje w dół i przechodzi przez łukowato wygięty kanał rodny. Następnie zatrzymuje się pod spojeniem łonowym i opiera na mięśniach krocza, w czasie każdego skurczu partego maluch przesuwa się nieco do przodu, a w przerwie między skurczami troszeczkę cofa. W ten sposób główka powoli rozsuwa tkanki krocza, ale ich nie uszkadza. Pod ciężarem głowy malucha mięśnie krocza mamy rozluźniają się i rozwierają.

NARODZINY GŁÓWKI
Główka jest widoczna coraz bardziej i nie cofa się już podczas przerw między skurczami partymi, które są teraz bardziej intensywne. Przy prawidłowym porodzie najpierw widać kolejno: potylicę, potem czoło, a na końcu twarzyczkę dziecka. Gdy tylko ukaże się jama ustna maleństwa, położna (za pomocą specjalnego cewnika) może zacząć odsysać śluz z jego buzi. To ułatwi malcowi zaczerpnięcie pierwszego samodzielnego oddechu.

RODZĄ SIĘ BARKI
W momencie, gdy urodzi się główka, malec odgina ją, a następnie zwraca twarzyczkę w stronę jednego z ud mamy. w tym momencie podobne zwroty wykonują barki dziecka. Kiedy już urodzą się jego ramionka, maleństwo samo wyślizguje się na świat.