Alergia pokarmowa

Jest jedną z niewłaściwych reakcji układu immunologicznego na pewne składniki pokarmu. Uznaje się ją za pierwszy sygnał mówiący o predyspozycjach dziecka do rozwinięcia się u niego w późniejszym wieku innych chorób alergicznych.

Jest związana z niedojrzałością układu pokarmowego i występującą wtedy zwiększoną przepuszczalnością ściany jelita dla alergenów. Maluch ma wówczas np. bóle brzuszka, ulewa itp. Przy alergii pokarmowej mogą również wystąpić objawy skórne (charakterystyczne zaczerwienione „lakierowane” policzki). Stwierdzono silny związek alergii pokarmowej z innymi chorobami uczuleniowymi: alergią górnych dróg oddechowych (obie współwystępują u 17 procent chorych), z astmą oskrzelową (u 27 procent pacjentów) oraz z atopowym zapaleniem skóry (w 30 procentach przypadków).

Jak sobie radzić? Objawy zwykle ustępują po wyeliminowaniu z diety uczulającego pokarmu – ponowne wprowadzenie go do menu powoduje ich nawrót. Lekarz zdecyduje, jak długo dziecko musi przestrzegać diety eliminacyjnej.

Kiedy swędzi skóra…
Atopowe zapalenie skóry to choroba alergiczna, która najczęściej pojawia się w okresie niemowlęcym. Objawem jest silnie swędząca, czerwona, drobna, sucha, łuszczą ca się wysypka. U dzieci z reguły pojawić się ona na policzkach, podbródku, za usza mi, w zgięciach łokciowych i kolanowych Dokucza maluchowi szczególnie w nocy po kąpieli, w momentach złości i stresu. Leczenie polega na eliminacji alergenu oraz nawilżaniu i natłuszczaniu skóry.