Alergia kontaktowa

Reakcję wywołuje bezpośredni kontakt skóry z substancją uczulającą. Powstaje wówczas tzw. wyprysk kontaktowy. Najczęściej ten rodzaj alergii wywołuje nikiel (pokrywa się nim np. zamki błyskawiczne, sprzączki, znajduje się też w srebrnej i sztucznej biżuterii), chrom (obecny w czarnych barwnikach, detergentach, klejach) oraz formalina (składnik wielu kosmetyków, farb, lakierów). Uczula też lateks (jest w smoczkach!), plastik, lycra, substancje zapachowe.

Jak sobie radzie Należy unikać kontaktu z substancją uczulającą. Na tego typu alergie pomagają także środki antyhistaminowe, przeciwzapalne oraz miejscowo działające maści. Ponieważ jednak zawierają steroidy, może je przepisać tylko lekarz!

Objawy alergii mogą zmieniać się wraz z wiekiem. Takie przechodzenie jednej postaci alergii w drugą nazywane jest marszem alergicznym. Jeżeli np. niemowlę ma skazę białkową (czyli jedną z postaci alergii pokarmowej) lub tzw. wyprysk atopowy na skórze, to po kilku latach pojawi się u niego alergia wziewna (w postaci uczulenia na pyłki roślin lub na roztocza kurzu domowego). Jeśli alergia ta nie będzie leczona, w kolejnych latach życia dziecka przypuszczalnie rozwinie się w astmę oskrzelową.
Marsz alergiczny można zatrzymać i nie dopuścić np. do zachorowania dziecka na astmę. Uda się to, jeżeli odpowiednio wcześnie rozpocznie się leczenie alergii, a z otoczenia, w miarę możliwości, będzie się eliminowało uczulające substancje.

Gdy rozwija się w oskrzelach…
Astma oskrzelowa to najczęstsza przewlekła choroba alergiczna wieku dziecięcego (dotyczy 5-10 procent maluchów). Występowanie astmy jest coraz częstsze, a mają na to wpływ czynniki środowiskowe; zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy, dieta, infekcje oraz poprawa standardu życia. Jeśli zadziałają pod koniec ciąży lub w pierwszych miesiącach życia malca, ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej wzrasta o jedną czwartą.