Jak joga wpływa na Twoje zdrowie

yoga■    Joga obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu, tym samym maleje ryzyko zachorowania na zawał serca.

■    Joga pozwoli Ci łatwiej zapanować nad stresem. Jeśli uda Ci się ćwiczyć codziennie, to już po 2 tygodniach będziesz tryskać energią życiową.

■    Łagodzi bóle kręgosłupa znacznie skuteczniej niż inne formy aktywności ruchowej.

■    Kobietom pozwala łagodniej przetrwać okres menopauzy. Jeśli ćwiczysz 90 minut tygodniowo -to już po 2 miesiącach zredukujesz aż o 30 proc uderzenia gorąca.

■    Ćwicząc jogę sprawisz, że Twoje dało stanie się silniejsze, jędrniejsze.

■    Joga odchudza – według badań kobiety po 45. roku życia, które nie uprawiały jogi, przytyły nawet 7 kilogramów.Z kolei te, które ćwiczyły regularnie, schudły nawet 3 kg.

■    Ćwicząc jogę będziesz lepiej spał. Poziom melatoniny w mózgu (substancji odpowiedzialnej za sen) wzrasta już po 3 miesiącach regularnego treningu.

■    Pozbędziesz się wielu dolegliwości: bólów głowy, pleców, astmy, zapalenia zatok, zaparć.

Wskazówki dla początkujących:

1 Ćwicz przynajmniej 3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Każde ćwiczenie wykonaj raz (czasem trzeba zrobić je „podwójnie”: raz w lewo i raz w prawo). Zajmie Ci to około 15 minut.

2 Potrzebujesz: wygodnego, luźnego ubrania, maty antypoślizgowej (wystarczy dywan), stabilnego krzesła. Jogę najlepiej ćwiczyć boso, bo wtedy stopa ma doskonały kontakt z podłożem.

3 Nie jedz trzy godziny przed zajęciami. Asany łatwiej wykonywać po kąpieli. Kąpiel zalecana jest też 15 minut po ćwiczeniach .

4 Najlepszą porą do ćwiczeń jest wczesny ranek lub późny wieczór. W jodze nie ma rozgrzewki -nie wszystkie ćwiczenia są dynamiczne, więc nie trzeba ich wykonywać przy rozgrzanym ciele.

5 Nie wolno ćwiczyć na gładkiej podłodze lub w nierównym miejscu. Asan lepiej nie praktykować po dłuższym pobycie w pełnym słońcu.

6 Nie wstrzymuj oddechu podczas dochodzenia do pozycji i podczas jej trwania. Jeśli cierpisz na zawroty głowy lub zaburzenia ciśnienia krwi, to nie zaczynaj od świecy lub stania na głowie.

Jogę powinieneś uprawiać pod okiem instruktora. Przy chorobach kręgosłupa, skoliozie, dyskopatii nie wolno wykonywać niektórych pozycji . Przeciwwskazaniem do pozycji z uniesionymi nogami są silna krótko- i daleko-wzroczność, zapalenie siatkówki, jaskra, ropne zapalenie uszu.